План-конспект інтегрованого уроку з «Я і Україна» та «Читання» у 2 класі

Материал из ЗапоВики

Перейти к: навигация, поиск
Sertifikat Скригун 36.jpg

Урок милосердя

Тема: Доброта і милосердя. В. Сухомлинський. «Горбатенька дівчинка».

Автор: вчитель початкових класів Скригун Людмила Леонідівна, «спеціаліст вищої категорії», «вчитель - методист»

Мета: вчити учнів розуміти текст, виділяти головне, аналізувати, правильно оцінювати вчинки дійових осіб, аргументувати свою позицію у дискусії; збагачувати словник дітей, продовжувати формувати уявлення про доброту; з’ясувати сутність понять добрий, милосердний, співчутливий; учити робити правильний моральний вибір. Довести дітям, що бути милосердними, співчутливими, робити добрі справи – це бути красивим.

Обладнання: схема «Шкала ставлення» та картки для роботи з нею, таблиця слів для словникової роботи.

Стратегії: читання із зупинками(«кероване читання»), багаторівневе опитування, «Шкала ставлення», орфоепічна та лексична розминки.

Форми роботи: фронтальне та індивідуальне опитування, інтерактивні вправи, ігри.

Хід уроку

І. Організація класу.

«Ми йдемо, йдемо по колу,

вітаємо всіх довкола.

Миру бажаємо кожній родині,

щастя, здоров’я – кожній дитині».

ІІ. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.

1. Гра «Складіть з літер слова».

(літери розміщені вроздріб, але пронумеровані. Доброта. Милосердя.

Сьогодні на уроці ми поговоримо про доброту і милосердя, вчитимемось виділяти головне в тексті, давати оцінку вчинкам, вирішимо, що потрібно робити, щоб бути красивим. А зараз послухайте притчу про серце, подумайте і скажіть про яке саме серце говорив вигнанець.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Притча про серце

Якось вигнанець, довго живучи один-однісінький, вийшов до людей і став запитувати перехожих: «Чи маєш ти серце?» Люди дуже дивувалися такому запитанню й поводили пле¬чима: «Для чого питаєш?» Згодом зібрався великий натовп біля дивакуватого чоловіка, і він їм сказав: «Головне — мати серце, а решта — примножиться». Бруно Ферреро (із книги «Сорок казок у пустелі».

– То ж про яке серце говорила людина?

– А яке ж серце ми називаємо «добрим»?

Інтерактивна вправа: «Плетемо «па¬вутинку»»: співчутливе, чуйне, лагідне, доброзичливе, ніжне, чесне, правдиве...)

ІV. Робота над темою.

А зараз ми прочитаємо казку «На маленькій галявинці». Ваше завдання: пояснити по закінченню казки, хто із звірят був красивим? У чому ви побачили красу?

Завдання стратегії: стимулювати пізнавальний інтерес до читання тексту, щоб скеровувати їхню активність у пошуках аргументів на підтвердження висловленої думки, розвивати мовлення учнів.

У великому темному лісі була маленька галявинка. Вдень сонечко освітлювало галявинку і зігрівало її мешканців, уночі примарне світло місяця падало на неї, а густий туман обгортав, рятуючи від холоду. Усі мешканці галявинки дуже любили свій острівок. Сусідами тут були багато звірів і птахів. На самому краю галя¬винки жила мишача сім'я, у якій було одне дуже маленьке Мишеня, яке ще жодного разу не виходило з дому без мами. Але настав той день, коли йому самому дозволили піти погуляти. Мишеня вийшло з дому й побігло на берег великої калюжі, біля якої завжди було багато звірят. Йому дуже хотілося познайомитися з усіма і знайти собі друзів. Усі звірята були зайняті справами: хто бігав, хто стрибав, хто будував фортецю. Мишеняті теж захотілося погратись. Воно підійшло до звірят і запитало: «Можна, я буду гратися з вами?» Усі зупинились і почали розглядати Мишеня. Одне зі звірят, Лисеня, погладжуючи своє яскраве хутро, яке блищало й переливаюся на сонці, сказало: «Ти таке сіре. Аби в тебе було таке красиве хутро як моє, ти могло б гратися з нами». Промовивши це, Лисеня відвернулось і продовжило гру. Мишеня підійшло до іншої групи звірят і знову попросило прийняти його у гру. Але тепер уже Ведмежа сказало: «Ти таке маленьке, що ми тебе не побачимо». Мишеняті стало дуже сумно після таких слів. Воно підійшло до краю калюжі, подивилося на своє відображення у воді й подумало: «У мене немає гарного хутра, я дуже маленьке і ні на що не годжусь. Я назавжди залишусь нікому не потрібним». І Мишеня гірко заплакало. Раптом Мишеня почуло, що хтось кличе на допомогу. Мишеня побачило, що посеред калюжі борсається Зайченя, а інші звірята дивляться, як воно тоне.

Обговорення:

— Які почуття викликала ця історія?

— Чому Мишеня не брали в гру?

— Розкажіть, який у нього був настрій?

— Чи траплялося щось подібне з вами?

— Що ви тоді відчували?

— Якими були ваші дії?

— А як вчинили б ви на місці звірят?

— А як вчиняєте самі?

— Яке, на вашу думку, було продовження цієї історії?

Мишеня підбігло до дерева, що росло поруч, перегризло гілку й про¬стягнуло її Зайченяті. Те схопилося за гілку й вибралося на берег. До того часу на березі зібралися майже всі жителі галявини. Вони оточили Зайченя, а Мишеня стояло неподалік і спостерігало за ними. Раптом до Мишеняти підійшов мудрий Пугач і запитав: «Чому ти сумуєш?» Мишеня відповіло: «Тому що я маленьке й сіре, ніхто не хоче зі мною дружити». Пугач серйозно подивився на Мишеня і сказав...

Обговорення:

— Що б ви сказали Мишеняті?

— А що, на вашу думку, сказав Пугач?

— Мишеня, не сумуй. Адже це не важливо, якого кольору твоє хутро, велике ти чи маленьке. Важливо, що ти маєш добре серце.

Мишеня послухалося Пугача і перестало соромитися свого зросту й кольору. Скоро в нього з явилися друзі.

Обговорення:

– Хто із звірят був красивим? У чому ви побачили красу?

– Що ви відчуваєте, прочитавши казку?

– Що порадив Пугач?

– Чи погоджуєтеся з пугачем? Поясніть свою думку.

Що ж означає бути добрим, милосердним, чуйним?

Милосердя - це милість серця, жалісливість, м'якість, співчуття, ніжність, любов до людей. Милосердя — це не слабкість, а сила, то¬му що милосердя притаманне людям, які здатні прийти на допомо¬гу. Усяка добра справа – це милосердя. Дати води спраглому – це милосердя. Прибрати каміння з дороги – це милосердя. Переконувати ближніх, щоб вони були доброчесними – милосердя. Указати мандрівникові його шлях – теж милосердя. Усміхнутись, дивлячись в обличчя ближнього, -милосердя.

V. Фізкультхвилинка. Гра «Обери позицію».

Учитель зачитує ситуації. Учні повинні зробити правильний вибір. Біля дошки картки «Так», «Ні». Учні обравши свою позицію підходять до однієї з карток.

Ситуація 1

Загублена рукавичка

Зима. Діти грались у дворі: кидалися сніжками, ліпили сніговика. Одна дівчинка загубила рукавичку. У неї змерзли руки, пальці не слуха¬ються. Вона дихає на них, хоче зігріти, але без рукавички в неї це погано виходить. Петрик, побачивши це, сказав: «Ах ти, Маша-загубляша! Хіба можна взимку без рукавичок? Ось у мене пухові рукавички, і мені зовсім не холодно!» — і побіг гратись у сніжки.

– Чи схвалюєте ви вчинок Петрика?

– А що зробили б ви?

— Чи траплялося щось схоже з вами?

— Згадайте, що ви тоді відчували. Чого хотіли?

Ситуація 2

Просто бабуся Вулицею йшли хлопчик і дівчинка. А попереду них ішла бабуся. Було дуже слизько. Бабуся послизнулась і впала.

— Потримай мої книжки! — крикнув хлопчик, передав дівчинці свою сумку й кинувся на допомогу бабусі.

Коли він повернувся, дівчинка спитала його:

— Це твоя бабуся?

— Ні, — відповів хлопчик.

— Мама? — здивувалася подружка.

— Ні!

— Ну, тітка? Чи знайома?

— Та ні, ні! — відповів їй хлопчик. — Це просто бабуся!

Обговорення:

– Чи вчинили б ви так як дівчинка? Ті, хто підтримає дівчинку, стануть до таблички «Так». Хто вважає, що потрібно вчинити по-іншому — до таблички «Ні».

– Які почуття викликала у вас ця історія? Чому?

Бути добрим, милосердним — ой як непросто! Послухайте оповідання В. Сухомлинського «А серце тобі нічого не наказало?» і допоможіть героєві вибрати правильну позицію. Поясніть свій вибір.

Андрійко прийшов зі школи і побачив заплакану матір. Він поклав книжки і сів за стіл. Чекає обіду. — А тата відвезли до лікарні,— каже мати.— Занедужав батько. Вона чекала, що син занепокоїться, стривожиться. Та син був незворушний, спокійний. Мати широко розплющеними очима дивилася на Андрійка. — А нам завтра до лісу йти,— каже Андрійко.— Завтра ж не¬діля... Учителька наказала, щоб усі прийшли до школи о сьомій годині ранку. Ну й куди ж ти підеш завтра? — До лісу... Як наказала учителька. - А серце тобі нічого не наказало? — спитала мати.

— Чому ви не підтримали Андрійка? Поясніть свій вибір.

— Як розумієте вислів «Очима серця дивись»?

VІ. Перегляд відеоролика, фото дітей-інвалідів.

Що ви помітили у поведінці хлопчика? Інших дітей, зображених на фото?

У звичайних школах таких діток ми бачимо одиниці, на вулицях їх теж зустрінеш нечасто. Але такі люди є, яким з величезним трудом даються кроки, мовлення, а іноді й дихання.

Графічний організатор «Шкала ставлення».

Ця стратегія спрямована на організацію дискусії в класі, виявлення ставлення учнів до певної проблеми. На дошці вчитель креслить дискусійну шкалу, діти одержують спеціальні картки(це можуть бути смайлики або самоклейний папір)

Завдання: приклеїти підписану картку на шкалі відповідно до власної думки.

Оберіть, яку позицію ви займаєте по відношенню до дітей- інвалідів. Які почуття і думки виникають у вас, коли їх бачите.

1_____2____3____4____5____6____7____8____9____10

Біля цифри 1 текст: Я співчуваю їм, але думаю, що їм краще дружити і навчатись з такими дітками, як вони самі.

Біля цифри 10 текст: Я хотів би познайомитись з ними, думаю що вони могли б навчатись у нашому класі і бути нам друзями.

Учитель викликає учнів, які мають протилежні думки.

Перед читанням оповідання В.Сухомлинського «Горбатенька дівчинка» проведемо лексичну розминку.

Лексична розминка

Живенько — швидко.

Благав — наполегливо, пристрасно, невідступно просив.

Іспит — перевірка знань з якого-небудь предмета, що здійснюється згідно зі встановленими правилами, екзамен.

Читання вчителем оповідання В.Сухомлинського «Горбатенька дівчинка».

— Хто зайшов до класу?

— Чому хвилювався учитель?

Повторне читання тексту «ланцюжком».

Аналіз змісту оповідання. Вибіркове читання.

— Який урок ішов у класі?

— Скільки учнів було у класі?

— Прочитати виділені речення. Які почуття вчителя передані у цих реченнях?(Страх, спокій, впевненість) З якою інтонацією слід чита¬ти ці слова?

— Про що вчитель «мовчки благав» дітей?

— Що було в очах дітей?

— Як вони дивилися на незнайому дівчинку?

— Чому вчитель «полегшено перевів дух»?

— Як звали дівчинку? Якою вона була?

— За яку парту посадили дівчинку? Чому? Хто поступився їй місцем?

- Який іспит витримав клас?

— Які позитивні людські якості продемонстрували діти? {Плетемо «па¬вутинку»»: співчутливість, лагідність, доброзичливість, прихильність...)

– Чи можна сказати, що названі людські якості роблять людину красивою?

– Якби ви були авторами цього твору, яку назву дали б оповіданню?

Графічний організатор «Шкала ставлення».

– Чи змінилась ваша думка щодо відношення до дітей інвалідів? Покажіть це на шкалі.

– Як нам поводитися з такими людьми?

– Як до них ставитися?

Так склалося, що для більшості школярів та їхніх батьків інваліди — це люди зовсім незрозумілі, ніби з іншої планети. Краще подивіться, як вони люблять життя, як радіють простим речам, кожному прожитому дню. Хіба це не гідно глибокої поваги? Саме існування інвалідів не дає світу зачерствіти, вони вчать співчувати й до¬помагати. А це означає — вчать залишатися людьми і не забувати про те, як усе крихке в цьому світі. Нам часом треба замислювалися про те, яким без¬цінним даром володіє той, хто народився навіть не надталановитим, а просто здоровим. А замислившись і подякувавши Богові за таке щастя, роззирнутися на¬вколо: може, дорослий міцний хлопець допоможе сусі¬ду в інвалідному кріслі виїхати у двір, а молода матуся не буде, гидливо кривлячись, забороняти своїй дитині гратися в одній пісочниці з «не такою» дитиною?

Творча робота.

«Доповни слова до рими»

І співчуття, і розуміння,

І ніжна турбота проста –

Ось що панує у серці людини,

Там де живе…(доброта)

Щедро ллє проміння сонце

У твоє й моє... (віконце).

В світ прийшли ми: я і ти

Для любові й... (доброти).

Будь привітним і прихильним,

Добрим, лагідним і... (сильним).

Вчись завжди допомагати

І людині... (співчувати).

В дружбі щоб всі виростали

Й дружбу людям... (дарували).

І в душі завжди несли

Теплий промінь... (доброти).

Піраміда милосердя

Назвати красивий вчинок чи справу, яку ви зробили у своєму житті, і покладіть руки так, щоб утворилася «піраміда милосердя».

Рефлексія.

Що значить бути красивим?

Що вас вразило на цьому уроці?

Чого навчились? Що вирішив кожен для себе?

Цей урок мене навчив…

Я для себе вирішив..

Підсумок уроку.

Домашнє завдання. Прочитати і переказати оповідання В.Сухомлинського «Горбатенька Дівчинка».

  • Намалювати малюнок «Красивий вчинок».

План-конспект.doc

Використані джерела

1.Година спілкування. 2 клас / Упоряд. М. О. Володарська. — X.: Видавництво «Ранок», 2011. — 160 с. — (Класний керівник).

2. Програма для середньої загальноосвітньої школи, 1-4 класи. К.: Початкова освіта, 2006.

3.Савченко О.Я.Читанка. Підручник для 2 класу. - К.: Освіта, 2003.

4.Сходинки етичного зростання: Навчально-методичний посібник для 2-го класу / Лариса Кравчук. — К. : Шк. світ, 2012. — 128 с. — (Бібліотека «Шкільного світу»).

P1130629.JPG P1130631.JPG

Личные инструменты
правила на Заповики
Сайт кафедры ИИТО
переход на сайт центра
 
Наша награда.