Профілактика професійного згоряння. Семінар-тренінг для вчителів
Материал из ЗапоВики
Профілактика професійного згоряння.
Семінар-тренінг для педпрацівників.
Мета: ознайомити з поняттям «стрес», «емоційне згоряння», навчити способам саморегуляції емоційних станів.
Обладнання: м’який стаканчик, аркуш-шпаргалка для вправи «Самопрезентація», м’яка іграшка, аркуші і ручки для вправи «Шляхи подолання стресу».
План.
1. Вступ.
повідомлення теми і мети заняття. (1 хв.)
вправа «Самопрезентація» (15 хв.)
2. Основна частина.
інформаційне повідомлення «Професійне вигоряння – різновид стресу» (5 хв.)
вправа «Стаканчик» (5 хв.)
інформаційне повідомлення «Емоційна культура як засіб профілактики професійного вигорання» (5 хв.)
вправа «Ниточка на маківці» (3 хв.)
робота в групах «Шляхи подолання стресу» (7 хв.)
3. Заключна частина.
вправа «Асоціації» (3 хв.)
Хід заняття.
Ведуча. Темою нашого заняття є профілактика професійного вигоряння. Сьогодні ми дізнаємося про зміст цього терміну, виконаємо декілька вправ для релаксації і послаблення стресових переживань, а також виробимо шляхи подолання стресу.
Вправа “Самопрезентація”
Ведуча. Зараз у нас є 15 хвилин, для того, щоб кожна із вас могла самопрезентувати себе, давши відповідь на запитання:
Що я ціную в собі?
Що є предметом моєї гордості?
Що я вмію робити найкраще?
Презентація відбуватиметься так: один із членів групи дає відповіді на поставлені запитання, закінчуючи називанням імені свого сусіда та словами “… передаю слово тобі.”, при цьому злегка торкається його. Наступний учасник відповідає за такою ж схемою і т.д., поки не відбудеться самопрезентація всіх учасників.
Інформаційне повідомлення.
Професійне вигоряння – це біда всіх професій, які передбачають постійне інтенсивне спілкування з людьми. Термін Вигоряння» використовують для позначення переживання стану фізичного, емоційного, психічного виснаження, що виникає внаслідок довготривалого включення в емоційно напружені та значущі ситуації у представників соціальних професій. Вигоряння можна вважати специфічним видом стресу, який інколи називають стресом спілкування. Чому ж саме такі професії є зоною ризику?
Серед факторів ризику, тобто потенційних стимуляторів розвитку вигоряння виділяють такі:
• Особистісні – схильність до інтроверсії, низька самооцінка.
• Статусно-рольові – невизначеність, незадоволеність своїм професійним і особистісним зростанням, негативні гендерні настанови, жорсткі поведінкові стереотипи, що виключають творчість.
• Корпоративні – тривалість та інтенсивність робочого навантаження.
Отже, чи є шляхи підвищення своєї стресостійкості? Звичайно, є, і вони дуже прості:
• Збереження значущих міжособистісних зв’язків – професійних, дружніх, сімейних.
• Досягнення своїх актуальних життєвих цілей, без відкладання їх на невизначене майбутнє.
• Зміцнення фізичного здоров’я.
• Наявність людей, до яких завжди можна звернутися по підтримку, допомогу, співчуття.
• Ставлення до стресів як до можливості зростання, отримання нового досвіду.
Людей, які вміють активно долати незгоди, не знесилюючись, не впадаючи у депресію, навряд чи колись торкнеться проблема професійного вигоряння.
Вправа “Стаканчик”
Ведуча ставить на долоню м’який стаканчик і говорить учасникам: “Уявіть, що цей стаканчик – для ваших найпотаємніших почуттів, бажань і думок. У нього ви можете покласти те, що для вас важливе і цінне, і те, що ви любите.”
Протягом кількох хвилин у кімнаті тиша, раптом ведуча зіжмакує цей стаканчик. Потім ведеться обговорення того, що відчули учасники і що їм захотілося зробити.
Запитання до учасників:
- Коли виникають такі почуття?
- Хто ними керує?
- Куди вони зникають потім?
Завершальні слова ведучої: “Те, що ви зараз пережили – це реальний стрес, реальне напруження, і те, як ви це пережили, і є ваша справжня реакція на стрес, реакція на проблеми, які виникають у вас у спілкуванні з іншими людьми”
Інформаційне повідомлення.
«Емоційна культура як профілактика професійного вигоряння»
Емоційна культура складається з дуже тонких навичок. Вона впливає на успіх взаємодії, порозуміння, сприяє подоланню вигоряння та його профілактиці.
Серед емоційних здібностей, які можна і потрібно розвивати в собі, можна віднести:
• Асертивність – здатнісь захищати свої права, свою справу, свої переконання, з повагою приймаючи погляди партнера по спілкуванню. Асертивність є своєрідним проявом чесності у стосунках: ви чітко говорите, що відчуваєте і що вас не влаштовує, не забуваючи про потреби іншого, і вам відповідають тим самим.
• Автономність, або відсутність емоційної залежності від партнера. Це здатність спиратися на впевненість у собі, внутрішню силу і прагнення задовольняти очікування і обов’язки, не стаючи їхнім рабом.
• Самореалізація, здібності і таланти, якими вас наділила природа. Самореалізуючись,ви приймаєте і себе, і своє оточення, і професію, і те місце, де ви знаходитесь на дорозі життя.
Вправа на релаксацію “Ниточка на маківці”
Виконується під час ходьби. Уявіть, що до вашої маківки прикріплена ниточка, яка вас тягне доверху. Поки ви в дорозі, відкиньте всі думки, окрім одної – про цю ниточку. В результаті покращується постава, нормалізується дихання, минає напруженість і очікування непрємностей.
Робота в групах «Шляхи подолання стресу»
Учасники об’єднуються у 2 групи. Завдання: за 5 хв. розробити схему «Шляхи подолання стресу». На презентацію кожній групі дається по 1 хв.
Вправа “Асоціації”
Учасники сидять у колі. Передають один одному іграшку, називаючи якомога більше асоціацій до словосполучення “психічне здоров’я”.
Ведуча. Все те, що ми зараз казали, ми могли б побажати одна одній, чи не так?
Обговорення заняття.

