Письмове множення багатоцифрових чисел на одноцифрове число
Материал из ЗапоВики
Тема. Письмове множення багатоцифрових чисел на одноцифрове число (алгоритм множення). Розв’язування задач на рух
Мета. Опрацювати загальний алгоритм письмового множення на одноцифрове число; вправляти учнів у розв’язуванні задач на рух; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати аналітико-синтетичні вміння; логічне мислення; виховувати витримку та охайність.
Обладнання: таблиці Постоловського для усних обчислень, графічне зображення задачі.
Хід уроку
1. Самовизначення до діяльності. (1 хв)
Привітання з гостями.
- - Сьогодні на уроці для успішної роботи необхідна ваша увага та співпраця.
- - Розгорніть зошити, запишіть число, класна робота.
Запис хвилинки каліграфії.
(900 : 30 - 30) * 3 - (60 – 3 *3) * (6 – 6) + 0
- - Визначте порядок дій.
- - Хто готовий назвати відповідь до цього прикладу?
2. Перевірка домашнього завдання. (2 хв)
- - Діти, у кого виникли труднощі при виконанні домашнього завдання?
- - Зачитати, скільки учнів у другій школі? (а-в)
- - Скільки учнів у третій школі? ((а-в)+119)
- - Зачитати відповідь до задачі. (1782 учня в третій школі)
- - У кого не так?
3. Усний рахунок. (4 хв)
1. Усний рахунок за таблицями Постоловського. (стовпчик №8)
2. Розв’язування простих задач.
- - За який час космічний корабель пролетить 56 км з швидкістю 7 км/с? ( за 8 с )
- - Олень рухається зі швидкістю 15 км/год, а ластівка – у 6 разів швидше. З якою швидкістю рухається ластівка? ( 90 км/год )
- - Заєць біг 2 години зі швидкістю 32 км/год. Яку відстань подолав заєць? ( 64 км )
4. Актуалізація знань і фіксація затруднення в індивідуальній діяльності. (5 хв)
1. Виконати і пояснити обчислення.
263*3 405*5 201852*4
5. Виявлення причин затруднення й постановка задач діяльності. (3 хв)
- - Чи всі приклади виявилися легкими в обчисленнях? ( Ні.)
- - Де виникло затруднення? ( У третьому прикладі.)
- - Чому? ( Раніше ми множили трицифрове число на одноцифрове, а в цьому прикладі шестицифрове множили на одноцифрове.)
- - Як ви думаєте, чим будемо займатися на сьогоднішньому уроці? ( Множенням багатоцифрових чисел на одноцифрове.)
- - Отже, які задачі сьогодні поставимо перед собою на уроці? ( Вправлятися у множенні багатоцифрових чисел на одноцифрове.)
6. Побудова проекту виходу із затруднення. ( 5 хв)
- - При множенні трицифрових чисел на одноцифрове ми користувалися алгоритмом. Пригадаємо, що таке алгоритм? ( Це поетапне виконання якоїсь операції.)
- - На якому уроці ми часто зустрічаємось з алгоритмами? ( На уроках інформатики.)
- - Давайте спробуємо сказати алгоритм множення багатоцифрового числа на одноцифрове. ( Підписуємо число 4 під одиницями першого множника. Помножимо 2 одиниці на 4, буде 8 одиниць, підписуємо під одиницями. Помножимо 5 десятків на 4, буде 20 десятків, або 2 сотні. У розряді десятків у добутку пишемо 0, а 2 сотні запам’ятовуємо. 8 сотень помножити на 4, буде 32 сотні та ще 2 сотні, буде 34 сотні, або 3 тисячі і 4 сотні. 4 сотні записуємо під сотнями, а 3 тисячі запам’ятовуємо. 1 тисячу помножити на 4, буде 4 та ще 3 тисячі, буде 7 тисяч. Записуємо 7 тисяч під тисячами. 0 десятків тисяч помножити на 4, буде 0 десятків тисяч. Запишемо число 0 під десятками тисяч. 2 сотні тисяч помножити на 4, буде 8 сотень тисяч. Запишемо 8 під сотнями тисяч. Добуток 807408.)
- - Чим відрізняється алгоритм множення трицифрового числа від виведеного нами? ( Тим, що виконуємо множення над числами розрядів класу тисяч.)
7. Візкультхвилинка. ( 1хв)
1. Гімнастика для очей.
2. Дихальні вправи.
8. Первинне закріплення. (5 хв)
1. Виконання завдання №432 (способом прикидування).
2. Виконання завдання №434 з поясненням.
9. Самостійна робота. (7 хв)
Перший варіант - 12145*5, 5113*7, задача №436.
Другий варіант – 18314*6, 4156*7, задача №436.
Перевірка самостійної роботи.
10. Включення в систему знань і повторення. (3 хв)
Знайдіть і поясніть помилки.
4321 *6 = 258(9)26 15167 * 7 = 106134 23780 * 3 = 71340
11. Домашнє завдання. ( 1хв)
Ст. 69 приклади №438, задачі №435, №437 ( на вибір).
12. Рефлексія діяльності. ( 1 хв)
- - Що нового дізналися на уроці?
- - Яке завдання було найцікавішим?
- - Я дуже задоволення вашою роботою на уроці?
- - А як працювала я?